We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Arbor Hole Flap Wheels, 6 in x 1 in, 40 Grit, 6,000 rpm
SKU
ORS41945600
by Pferd
$82.67 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Aluminum oxide flap disc with high stock removal rate and long service life.
- PFERD tools for grinding and cutting are of premium quality.
Category: Hand Tools
Aluminum oxide flap disc with high stock removal rate and long service life. PFERD tools for grinding and cutting are of premium quality.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Abrasive Trade Name | A |
| Arbor Diam [Nom] | 1 in |
| Bond | Resin |
| Dia. [Nom] | 6 in |
| Grit | 40 |
| Mounting | Arbor Hole |
| Quantity | 5 per pack |
| Speed [Max] | 6 |
| 000 rpm | |
| Thickness [Nom] | 1 in |
| Wt. | 1 lb |
| Country of Origin | ES |
| UNSPSC | 23131500 |
| Manufacturer | Pferd |
| Brand | Pferd |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0000 |
| UPC | 097758456005 |
| MPN | 45600 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Titanium Dioxide, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In