We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Arch Punches, 5/8 in tip, Carbon Steel
SKU
ORS56514958
by C.S. Osborne
$58.14 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Inside taper permits the punchings to clear easily through the barrel.
- Punches have fully polished barrel and black enamel handle.
- Additional sizes available upon request.
Category: Punches & Chisels
Inside taper permits the punchings to clear easily through the barrel. Punches have fully polished barrel and black enamel handle. Additional sizes available upon request.
| Cutter Diam [Nom] | 5/8 in |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Stock Shape | Round |
| Tip Size [Nom] | 5/8 in |
| Tip Type | Round |
| Type | Arch |
| Wt. | 0.56 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27111500 |
| Manufacturer | C.S. Osborne |
| Brand | C.S. Osborne |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5900 |
| UPC | 096685010243 |
| MPN | 149-5/8 |

Log In