We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Arrive Single Pedestal Credenza, Right, 72w x 24d x 29.5h, Henna Cherry
SKU
HONVW271RC1Z9JJ
by HON
$344.17
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- A blend of value, style and superb craftsmanship.
- Full-height modesty panel offers extreme privacy.
- Drawers operate on steel ball bearing suspensions to ensure smooth, quiet, long-lasting operation.
- File drawer with full extension allows complete access to contents.
- Grommets provide easy routing of cords and wires.
- Adjustable hex levelers allow floor-standing furniture to be leveled without lifting unit.
Category: Office Desks
A blend of value, style and superb craftsmanship. Full-height modesty panel offers extreme privacy. Drawers operate on steel ball bearing suspensions to ensure smooth, quiet, long-lasting operation. File drawer with full extension allows complete access to contents. Grommets provide easy routing of cords and wires. Adjustable hex levelers allow floor-standing furniture to be leveled without lifting unit.
| Base Material | Wood Veneer |
|---|---|
| Color Family | Cherry |
| Color | Henna Cherry |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Depth Maximum | 24" |
| Drawer Configuration | Right: File/File |
| Drawer Quantity | 2 |
| Edge Detail Profile | Cove Edge |
| Global Product Type | Credenzas-Single Pedestal Credenza Desk |
| Overall Height | 29.5" |
| Overall Width | 72" |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Types | Full-Height |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 74% |
| Series Name | HON® Arrive™ Wood Veneer Series |
| Top Material | Wood Veneer |
| Top Thickness | 1.19" |
| Total Recycled Content Percent | 77% |
| UNSPSC | 56101701 |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 205.0000 |
| UPC | 089192240845 |
| MPN | VW271RC1Z9JJ |

Log In