We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WALL PLATE STAND 1GNG WHT DECO
SKU
ORG6116370
by Arrow Hart
$14.32 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Gfci & Decor Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp resistant design. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Standard size - 2.75" x 4.50", boxed.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1.37in |
| Includes | Mounting Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Box |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Weight (lbs) | 0.0400 |
|---|---|
| Brand | Arrow Hart |
| UPC | 032664751790 |
| MPN | 2151W-BOX |

Log In