We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bosch T244D Jig Saw Blade, 4 in L
SKU
ORG4265179
by Bosch
$23.68 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 6 TPI tooth profile and high carbon steel blade body for exceptionally fast cutting and long life in wood
- For curved and fast cuts in hard/soft wood, OSB, 1/4 to 2-3/8 in thick plywood
Category: Saw Blades
Ideal for straight, fine cuts. For fine, splinter-free cuts on both sides of workpiece.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Cutting Edge Material | Carbon Steel |
| Cutting Length [Nom] | 4 in |
| Length [Nom] | 4 in |
| Quantity | 5 per pack |
| Shank Type | "T" |
| Tang Shape | Straight |
| Teeth Per Inch | 6 |
| Tooth Shape | Side Set & Ground |
| Wt. | 0.01 lb |
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| UPC | 000346270877 |
| MPN | T244D |

Log In