We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bosch TCW27S600 Depressed Center, Type 27A Cutting Wheel, 7/8 in Arbor, 46-Grit, Aluminum Oxide, 6 in Dia
SKU
ORG9727116
by Bosch
$27.05 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Used at a 90 deg angle for light cut-off work
- Requires less force
- Excellent for vibration-free cutting no burning
- Aluminum oxide special grain cuts high tensile strength materials without excessive fracturing
- Rapido cents technology performs up to 50% faster
Category: Grinding & Sanding
Bosch premium-grade wheels are constructed of high-quality material for metal, concrete, masonry, pipeline, asphalt and stainless steel cutting. Easy-to-read labels are incorporated into the manufacturing process and therefore remain intact throughout the life of the wheel. Bosch uses only great virgin grains made to exacting specifications. This accessories line is the ideal match for Bosch's trusted grinder lineup and applications include polishing, debris removal and dust extraction.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Metal and Stainless Steel |
| Arbor Shank Size | 7/8 in |
| Diameter | 6 in |
| Grit | 46 |
| Maximum Speed | 10200 rpm |
| Standards | ISO 42 |
| Thickness | 1/16 in |
| Type | Depressed Center Thin Type 27A |
| Usage | Used With Small Angle Grinders |
| Brand | Bosch |
| UPC | 000346463528 |
| MPN | TCW27S600 |
| Dimensions (LxHxW) | 0.3 x 6 x 6 |
| Weight (lbs) | 0.1300 |
|---|

Log In