We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boshart PENL-RV05 Pressure Relief Valve, 1/2 in, Brass Body
SKU
ORG0280784
$23.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For cold water applications
Category: Pressure Regulating Valves
Boshart Pressure Relief Valve, Nominal Size: 1/2 in, Operating Pressure: 75 psi, Body Material: Brass, Spring Material: Stainless Steel, Softgoods Material: Buna-N, Dimensions: 4 in L x 2 in W x 3-1/2 in H.
| Body Material | Brass |
|---|---|
| Dimensions | 4 in L x 2 in W x 3-1/2 in H |
| Nominal Size | 1/2 in |
| Operating Pressure | 75 psi |
| Softgoods material | Buna-N |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Brand | Boshart PENL-RV05 Pressure Relief Valve, 1/2 in, Brass Body |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3900 |
| UPC | 777808434077 |
| MPN | PENL-RV05 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In