We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Black Flip Arm Mesh Drafting Stool
SKU
BOPB16223BK
$209.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- Luxurious seat distributes weight evenly for comfortable seating
- Breathable mesh back conforms to your back for excellent support
- Pneumatic gas lift allows easy adjustments
- Adjustable arms flip up for added convenience
- Dual-wheel casters roll smoothly for easy movements
Category: Home Chairs & Stools
Drafting stool with a footring features a luxurious seat and breathable mesh back to help distribute weight evenly and provide back support by conforming to your unique back shape. Pneumatic gas-lift mechanism allows you to quickly adjust your height to accommodate any work area. Adjustable, flip arms provide maximum comfort and flip up when they're not needed. Dual-wheel casters roll smoothly for effortless movements. Drafting stool is designed to support up to 275 lb.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Application/Usage | Studio |
| Arm Height | 35.50" |
| Arm Style | Flip |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 19.50" |
| Back Material | Mesh |
| Back Width | 17.50" |
| Base Material | Nylon |
| Brand Name | Boss |
| Chair/Seat Type | Drafting Stool |
| Country of Origin | China |
| Depth | 27" |
| Environmental Certification | MAS Certified Green |
| Features | Breathable |
| Features | Gas Lift |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Features | Sturdy |
| Height | 47.5" |
| Limited Warranty | 6 Year |
| Manufacturer Part Number | B16223-BK |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 28.50" |
| Minimum Seat Height | 25.50" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | B16223-BK |
| Product Name | Black Flip Arm Mesh Drafting Stool |
| Product Type | Chair |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Feature | Cushioned |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Width | 18" |
| Width | 23.5" |
| UNSPSC | 56112106 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 31.0000 |
|---|---|
| Brand | BOSS Furniture |
| UPC | 751118622379 |
| MPN | B16223-BK |

Log In