We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Black Vinyl Armless Hospitality Chair
SKU
BOPB9534CBK
$132.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Spring tilt mechanism lets you control angle of seat to balance weight
- Tilt tension and upright lock offer more options for comfortable seating
- Pneumatic gas lift allows easy adjustments
- Dual-wheel casters roll smoothly for easy movements
- Designed to support up to 275 lb.
Category: Home Chairs & Stools
Task chair features a gorgeous style to bring any room or office to the next level. Spring tilt mechanism, tilt tension and upright lock offer more ways to adjust the chair to meet your personalized standards of comfort. Pneumatic gas-lift mechanism allows you to quickly adjust your height to accommodate any work area. Chrome base with dual-wheel casters allows the chair to roll smoothly for effortless movements. Task chair is designed to support up to 275 lb.
| Adjustable Back | No |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | Black |
| Back Height | 19.50" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Width | 20" |
| Base Material | Chrome |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Boss |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 23" |
| Environmental Certification | MAS Certified Green |
| Features | Gas Lift |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Features | Spring Tilt Mechanism |
| Features | Upholstered |
| Features | Upright Locking |
| Frame Color | Chrome |
| Height | 38.5" |
| Limited Warranty | 6 Year |
| Manufacturer Part Number | B9534C-BK |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 20" |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | B9534C-BK |
| Product Name | Black Vinyl Armless Hospitality Chair |
| Product Type | Chair |
| Seat Color | Black |
| Seat Depth | 18" |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 20" |
| Width | 26" |
| UNSPSC | 56112102 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 29.5000 |
|---|---|
| Brand | BOSS Furniture |
| UPC | 751118953411 |
| MPN | B9534C-BK |


Log In