We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boss Executive CaressoftPlus Chair with Metal Chrome Finish
SKU
BOPB9471WT
$293.20 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- CaressoftPlus vinyl offers sleek style of leather with greater durability
- 2-paddle mechanism allows quick, simple adjustments to maximize comfort
- Padded armrests provide extreme comfort through extended use
- 27" nylon base spreads weight over larger area to prevent tipping
- Double-wheel casters glide smoothly across floors for easy movements
Category: Home Chairs & Stools
Executive CaressoftPlus Chair with metal chrome finish delivers comfort, style and easy use. Two-paddle mechanism with a heavy-duty construction uses one paddle to lift and the other paddle to release spring tilt or lock. CaressoftPlus vinyl upholstery on the seat and back is ultra-soft and breathable. It looks and feels like leather, but more durable and is easy to clean. Functions include tilt tension, pneumatic gas lift to adjust seat from 20" to 23" and upright lock. Sturdy, 27" chrome base includes 2" nylon, dual-wheeled casters. Executive chair also features fixed arms and holds up to 275 lb. Seat measures 20" wide x 21-1/2" deep. Back size is 20" wide x 24-1/2" high.
| Adjustable Arm | Yes |
|---|---|
| Adjustable Seat | Yes |
| Arm Height | 30" |
| Arm Material | Chrome |
| Arm Material | Metal |
| Armrest | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Back Color | White |
| Back Height | 24.50" |
| Back Material | Vinyl |
| Back Type | High Back |
| Back Width | 20" |
| Base Material | Chrome |
| Base Shape | 5-star |
| Brand Name | Boss |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Country of Origin | China |
| Depth | 28" |
| Environmental Certification | MAS Certified Green |
| Features | Breathable |
| Features | Comfortable |
| Features | Durable |
| Features | Easy Clean |
| Features | Gas Lift |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Hooded Double Wheel Caster |
| Features | Padded Arm |
| Features | Spring Tilt Mechanism |
| Features | Sturdy |
| Features | Tilt Tension |
| Features | Upright Locking |
| Frame Color | Chrome |
| Height | 47" |
| Limited Warranty | 6 Year |
| Manufacturer Part Number | B9471-WT |
| Manufacturer | Norstar Office Products Inc |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Maximum Seat Height | 23" |
| Minimum Seat Height | 20" |
| Number of Casters | 5 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Model | B9471-WT |
| Product Name | Executive CaressoftPlus Chair with Metal Chrome Finish |
| Product Type | Chair |
| Seat Color | White |
| Seat Depth | 21.50" |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Feature | Upholstered |
| Seat Material | Vinyl |
| Seat Width | 20" |
| Width | 27" |
| UNSPSC | 56112104 |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 47.0000 |
|---|---|
| Brand | BOSS Furniture |
| UPC | 751118947168 |
| MPN | B9471-WT |



Log In