We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bostitch MCN250 Metal Connector Nailer, 53 Magazine, 35 deg Collation, Paper Tape Collation, 7.7 cfm/Shot Air
SKU
ORG6132823
by BOSTITCH
$394.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Exposed nail tip places fastener point directly into connector holes for a fast and precise application
- In-line magazine offers balance for maneuverability
- Adjustable rafter hook allows user to hang tool on rafters and joists
- Exclusive nail management feature helps to prevent jamming (patent pending)
- For anchors, hurricane ties, joist hangers, post bases and caps, rafter ties/connectors and strapping
Category: Power Nailers
Use this metal connector nailer STRAPSHOT with metal framing hardware. Application is quick and precise. It is lightweight and easy to maneuver. Depend on this metal connector nailer strength and durability.
| Air Consumption | 7.7cfm/Shot |
|---|---|
| Air Inlet Size | 1/4in |
| Air pressure | 70 to 120psi |
| Collation Angle | 35deg |
| Collation Type | Paper Tape |
| Color | Yellow |
| Dimensions | 16-1/2 in L x 3-1/2 in W x 13-1/4 in H |
| Exhaust Type | Adjustable |
| Fastener Size | 0.131 to 0.162 in Dia x 1-1/2 to 2-1/2 in L |
| Fastener Type | Nail |
| Handle Type | Comfort-Grip |
| Includes | Carrying Case and Rafter Hook |
| Magazine Capacity | 53 |
| Magazine Loading | Bottom |
| Triggering Mode | Contact Sequential Actuation |
| Download PDF File |
| Brand | BOSTITCH |
|---|---|
| Weight (lbs) | 11.1300 |
| UPC | 077914044291 |
| MPN | MCN250 |

Log In