We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bostitch BTF83WW Framing Nailer, 100 Magazine, 28 deg Collation, Wire Weld Collation, 6.4 cfm/Shot Air
SKU
ORG5874920
by BOSTITCH
$265.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Low-profile design with enhanced ergonomics and balance for comfort and control
- Powerful enough to drive into engineered lumber
- Depth of drive adjustment, selectable trigger for single drive or multi-drive actuation modes, adjustable rafter hook
- For high volume framing and sheathing applications
Category: Power Nailers
Bostitch Framing Nailer, 3/8 in Air Inlet, Air Consumption: 6.4 cfm/Shot, Air Pressure: 70 to 120 psi, Magazine Capacity: 100, Magazine Loading: Top, Collation Angle: 28 deg, Collation Type: Wire Weld, Exhaust Type: Fixed, Fastener Size: 0.113 to 0.131 in Dia x 2 to 3-1/4 in L, Triggering Mode: Tool-Free Selectable, Ergonomic Handle, Housing Material: Magnesium, Yellow, Dimensions: 20-1/2 in L x 5-3/4 in W x 12-3/4 in H, Includes: 3/8 in NPT Male Plug
| Air Consumption | 6.4cfm/Shot |
|---|---|
| Air Inlet Size | 3/8in |
| Air pressure | 70 to 120psi |
| Collation Angle | 28deg |
| Collation Type | Wire Weld |
| Color | Yellow |
| Dimensions | 20-1/2 in L x 5-3/4 in W x 12-3/4 in H |
| Exhaust Type | Fixed |
| Fastener Size | 0.113 to 0.131 in Dia x 2 to 3-1/4 in L |
| Handle Type | Ergonomic |
| Housing Material | Magnesium |
| Includes | 3/8 in NPT Male Plug |
| Magazine Capacity | 100 |
| Magazine Loading | Top |
| Triggering Mode | Tool-Free Selectable |
| Download PDF File |
| UPC | 077914061960 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.4900 |
| MPN | BTF83WW |
| Brand | BOSTITCH |

Log In