We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bostitch RN46-1 Roofing Nailer, 120 Magazine, 15 deg Collation, Wire Collation, 3/4 to 1-3/4 in Fastener
SKU
ORG2251452
by BOSTITCH
$269.00 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Lightweight aluminum housing for job site durability
- Zero nail lockout feature eliminates dry firing and indicates when to reload the magazine
- Nosepiece features carbide inserts for long-life performance
- Aggressive wear guards and skid pads protect the tool from damage on abrasive surfaces
- Quick-set adjustable depth guide sets nails to desire depths quickly and conveniently
- Patented single action side load canister for fast, one-step nail loading
- Adjustable shingle guide for quick shingle spacing
- Overmolded grip for comfortable use
Category: Power Nailers
This coil roofing nailer has a durable aluminum housing and a one-door loading system for fast reloading. It has a dry-fire lock out to prevent dry firing and to alert the user to reload the magazine. Depend on this coil roofing nailer for durability and comfort.
| Air Consumption | 0.079 cfm/Shot |
|---|---|
| Air Inlet Size | 1/4in |
| Air pressure | 70 to 120psi |
| Collation Angle | 15deg |
| Collation Type | Wire |
| Color | Yellow |
| Dimensions | 10-1/2 in L x 4-5/8 in W x 10-5/8 in H |
| Exhaust Type | Adjustable |
| Fastener Size | 3/4 to 1-3/4in |
| Handle Type | Comfort-Grip |
| Housing Material | Magnesium |
| Magazine Capacity | 120 |
| Magazine Loading | Straight |
| Triggering Mode | Contact Sequential |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 6.6600 |
|---|---|
| Brand | BOSTITCH |
| UPC | 077914037811 |
| MPN | RN46-1 |

Log In