We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Bar Faucet With Pop-Up, 1.2 Gpm At 60 Psi, 4 In Center Distance, 2 Acrylic Round Handle
SKU
ORG9749714
$44.65 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Hybrid body
- Washerless design
- 3 Hole installation
- Water-saving aerator
- Acrylic round handles
Category: Bar & Laundry Faucets
Chrome, acrylic round handle, durable metal construction, hybrid waterway, washerless cartridge, 1/2-14 NPSM inlet, 4 in centers, IAMPO and NSF certified, max 1.8 gpm at 60 psi.
| Color | Chrome |
|---|---|
| Connection Size | 1/2 - 14in |
| Connection Type | NPSM |
| Deck Plate Size | 5in |
| Dimensions | 4-1/2 L x-1/2 W x 7-1/2 Hin |
| Faucet Centers | 4in |
| Faucet Hole Size | 4in |
| Finish | Chrome Plated |
| Flow Rate | 1.8gpm |
| Handle Type | Round |
| Includes | Easy Installation Instructions |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Faucet Handles | 2 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Pressure Rating | 60psi |
| Spout Height | 6.7in |
| Spout Reach | 4-1/4in |
| Spout Type | Long Neck |
| Suitable for | Bar |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 1.6700 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734634763 |
| MPN | PFN47850CP-LF |

Log In