We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Ceiling Fan, 5-Blade, Dark Walnut Blade, 52 in Sweep, MDF Blade, 3-Speed
SKU
ORG1100668
$88.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Fans
5-Piece plywood blade, paper overlay. Dark walnut blades. 11.5 deg blade pitch. 12 in lead wire. Single mount. 4 in long downrod. Triple capacitors. 172 14 m/m motor, reversible motor, up flow or down flow. 125 m/m switch box. 3 speeds, manual reverse switch included. 1 (4) pull chains with wood tassel included. Coupling cover included. 230 m/m safety cable included (stainless steel material, 50 cm in length, 1.6 mm in Dia). Energy Star certificate.
| Air Flow Rate | 3549cfm |
|---|---|
| Blade Color | Dark Walnut |
| Blade Material | MDF |
| Blade Pitch | 12deg |
| Blade Sweep | 52in |
| Current Rating | 0.8A |
| Down Rod Outside Diameter | 1/2in |
| Down Rod Size | 4in |
| Housing Finish | Brushed Nickel |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Motor Specifications | 172 x 14mm |
| Mounting Type | Flat/Sloped Ceiling |
| Number of Blades | 5 |
| Number Of Speeds | 3 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Type | Dual Mount |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 73W |
| Download PDF File |
| UPC | 045734625624 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 19.1100 |
| MPN | YG314-ES-EN-BN |
| Brand | Boston Harbor |

Log In