We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Ceiling Fan, 4-Blade, Venetian Bronze Housing, 42 in Sweep, MDF Blade, 3-Speed
SKU
ORG3936838
$66.25 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The 4 reversible blades are oil rubbed bronze/walnut
- Has a 3 speed motor for super quiet operation
- Has a venetian bronze finish
- Has a 12 deg blade pitch
- No Down Rod Required UL & CUL listed
Category: Home Lighting
This ceiling fan is even more practical than aesthetically pleasing, it's for energy-conscious and comfort-inclined interior decorators, this ceiling fan is a must-have.
| Air Flow Rate | 1924Cubic Feet Per Minute |
|---|---|
| Blade Material | MDF |
| Blade Sweep | 42in |
| Current Rating | 0.5A |
| Housing Color | Venetian Bronze |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Includes | Mushroom Light Kit 1 x 9 W LED Bulb |
| Light Fixture Specifications | 42in |
| Motor Specifications | 153 x 10mm |
| Mounting Type | Can Be Mounted Directly To Ceiling |
| Number of Blades | 4 |
| Number Of Speeds | 3 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Speed Rating | 3 |
| Type | Hugger |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 55W |
| Weight (lbs) | 11.6600 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734633865 |
| MPN | CF-78125-ORB |

Log In