We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor CF-78108 Ceiling Fan, 6-Blade, White Housing, 30 in Sweep, MDF Blade, 3-Speed
SKU
ORG0346429
$65.25 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The 6 reversible blades are white/weathered pine
- Has a 3 speed motor for super quiet operation
- Has a white finish
- Has a 16 deg blade pitch
- No Down Rod Required UL & CUL listed
Category: Fans
This ceiling fan is even more practical than aesthetically pleasing, it's for energy-conscious and comfort-inclined interior decorators, this ceiling fan is a must-have.
| Air Flow Rate | 1470Cubic feet per minute |
|---|---|
| Blade Material | MDF |
| Blade Sweep | 30in |
| Current Rating | 0.5A |
| Housing Color | White |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Includes | Safety Cable 12 in L Lead Wire |
| Light Fixture Specifications | 30in |
| Motor Specifications | 153 x 10mm |
| Mounting Type | Can Be Mounted Directly To Ceiling |
| Number of Blades | 6 |
| Number Of Speeds | 3 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Speed Rating | 3 |
| Type | Hugger |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 55W |
| Weight (lbs) | 12.2800 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734980075 |
| MPN | CF-78108 |

Log In