We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor 563118BN Single Light Flush Mount Ceiling Fixture, 120 V, 60 W, 1-Lamp, A19 or CFL Lamp
SKU
ORG4139689
$44.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Alabaster glass shade
- The ceiling fixture uses 1 x 75W maximum, type A19 bulb or 1 x 18W CFL bulb (Sold Separately)
- The ceiling fixture has a brushed nickel finish
- For commercial office, retail, restaurant, school, hospital, multi-family and hotel or motel locations in interior hallways and bedrooms
Category: Home Lighting
You can put the Boston Harbor flush mount ceiling fixture in any room in your home to provide a beautiful decorated lighting fixture. The cool, simplistic line design looks bright and tasteful, matches most styles of interior furnishing, provide an energetic, clean lighting to your living environment. If you needed something to illuminate your home and this is the best option.
| Dimensions | 11-5/8 in W x 3-7/8 in H |
|---|---|
| Fixture Color | Brushed Nickel |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 75W |
| Number of Lamps | 1 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| UPC | 045734642232 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0000 |
| MPN | 563118BN |
| Brand | Boston Harbor |

Log In