We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Dimmable Ceiling Light Fixture, (2) 60/13 W Medium A19/Cfl Lamp, Chrome
SKU
ORG6886733
$37.89 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear and white prismatic glass shade
- The ceiling fixture uses 2 x 60 W maximum, type A19 medium base, bulb or 2 x 13 W CFL and bulb (sold separately)
- The ceiling fixture has a chrome finish
- For bedrooms, kitchens and living rooms
Category: Home Lighting
You can put the Boston Harbor flush mount ceiling fixture in any room in your home to provide a beautiful decorated lighting fixture. The cool, simplistic line design looks bright and tasteful, matches most styles of interior furnishing, provide an energetic, clean lighting to your living environment. If you needed something to illuminate your home and this is the best option.
| Dimensions | 8-3/4 in W x 5-1/8 in H |
|---|---|
| Fixture Color | Chrome |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 2 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| UPC | 045734985094 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.3900 |
| MPN | F14CH02-80023L |
| Brand | Boston Harbor |

Log In