We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor F98WH02-1266-3L Ceiling Light Fixture, 0.5 A, 120 V, 60 W, 2-Lamp, A19 or CFL Lamp, Metal Fixture
SKU
ORG5724836
$27.17 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- White finish
- White wheat design glass shade
- Ceiling measurements are 11-1/4 in L x 11-1/4 in W x 5-1/4 in H
- Uses 2 x 60W Maximum Type A19 Medium Base Bulb or 2 x 13W CFL Bulb (not included)
- For interior use
Category: Home Lighting
Two light ceiling fixture has a white finish and white wheat design glass shade. Measures 11-1/4 in L x 11-1/4 in W x 5-1/4 in H. Uses 2 x 60W maximum type A19 Medium base bulb or 2 x 13W CFL bulb (not included). ETL Listed.
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Cord Size | 6in |
| Current Rating | 0.5A |
| Dimensions | 11-1/4 in L x 11-1/4 in W x 5-1/4 in H |
| Fixture Color | White |
| Fixture Finish | White Finish |
| Fixture Material | Metal |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 2 |
| Shade Color | White Wheat Design |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 1.5200 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734989061 |
| MPN | F98WH02-1266-3L |

Log In