We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor A2242-6 Chandelier, 120 V, 60 W, 1-Tier, 5-Lamp, A19/CFL Lamp, Metal Fixture
SKU
ORG2364008
$116.44 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Has a frosted glass shade
- The chandelier uses 5 x 60 W maximum type A19 medium base bulb or 5 x13 W CFL bulb (not included).
- The chandelier color is brushed nickel
- The measurements are 22-1/2 in wide x 18-7/8 in high
- It's ETL listed.
- For interior use
Category: Home Lighting
Boston Harbor Chandelier, Medium Base Lamp Base, 60 W Lamp, 5 Lamps, Clear Light, Ceiling Mounting, Frosted Glass Shade, 18-7/8 in Overall Height, 22-1/2 in Overall Width, Brushed Nickel, cULus Listed.Boston Harbor 5 Light Brushed Nickel Chandelier.What better way to make a room beautiful than with this 5 light chandelier.The chandelier has a beautiful frosted glass shade and a brushed nickel finish.Measures 22-1 /2 in width x18-7 /8 in height and uses 60 watt maximum clear medium base bulbs (sold separately).
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Current Rating | 0.5A |
| Fixture Material | Metal |
| Hanging Device Length | 3ft |
| Includes | All Mounting Materials |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19/CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Number of Lamps | 5 |
| Number of Tiers | 1 |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| Brand | Boston Harbor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 14.4000 |
| UPC | 045734955028 |
| MPN | A2242-6 |

Log In