We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor AL8044-BK Post Lantern, 120 V, 60 W, A19 or CFL Lamp
SKU
ORG3941044
$44.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The fixture material is made of cast aluminum with a black finish
- Has clear glass panels
- The dimensions are 16 in H x 7 in W
- Uses 1 x 60W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 13W CFL bulb (Sold Separately)
Category: Home Lighting
An ideal way to illuminate walkways, driveways or patios, post lantern with clear glass panels & white powder coat finish, It makes your outdoor enjoyable and charming.
| Current Rating | 0.5A |
|---|---|
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| UPC | 045734642171 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.3200 |
| MPN | AL8044-BK |
| Brand | Boston Harbor |

Log In