We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Porch Light, 120 V, 60 W, A19 or CFL Lamp, Steel Fixture, Black, Black Fixture
SKU
ORG5751318
$23.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Black finish
- Clear jelly jar glass
- Weather resistant
- Uses 1 x 60 W maximum type A19 medium base bulb or 1 x 13 W CFL bulb (Sold Separately)
- cETLus listed
Category: Home Lighting
The transitional appearance and attractive black finish makes this fixture beautiful and timeless. Update the style of any room with this fixtures comfortable illumination.
| Bulb Shape | A19 or CFL |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 0.5A |
| Dimensions | 4-3/4 in W x 6 in H |
| Fixture Finish | Black |
| Fixture Material | Steel |
| Lamp Base | Medium |
| Lamp Type | A19 or CFL |
| Lamp Wattage | 60W |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number of Lamps | 1 |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 60W |
| Download PDF File |
| Brand | Boston Harbor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1900 |
| UPC | 045734984899 |
| MPN | HV-66919-BK3L |

Log In