We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Ceiling Fan, 5-Blade, White Housing, White Blade, 52 in Sweep, ABS Blade, 3-Speed
SKU
ORG0687343
$105.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Fans
Reversible 3-speed pull chain controlled 52 in ceiling fan with 153 x 15 mm single capacitor motor for up or down flow. No light kit. 4 in long downrod, 12 in long lead wire. 5 ABS white one-side wood grain blades.
| Air Flow Rate | 3166cfm |
|---|---|
| Blade Color | White |
| Blade Material | ABS |
| Blade Pitch | 13deg |
| Blade Sweep | 52in |
| Current Rating | 0.8A |
| Down Rod Outside Diameter | 1/2in |
| Down Rod Size | 4in |
| Housing Finish | White |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Motor Specifications | 153 x 15mm |
| Mounting Type | Flat/Sloped Ceiling |
| Number of Blades | 5 |
| Number Of Speeds | 3 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Type | Dual Mount |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 73W |
| Weight (lbs) | 17.1600 |
|---|---|
| Brand | Boston Harbor |
| UPC | 045734980297 |
| MPN | CF-78092 |

Log In