We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor FP4A0000NP Kitchen Faucet, 1.8 gpm, 1-Faucet Handle, 1, 3-Faucet Hole, Brass/Plastic/Zinc, Deck Mounting
SKU
ORG2295764
$143.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Stainless steel finish
- Water-saving dual function sprayer
Category: Kitchen Faucets
The Boston Harbor kitchen faucet has a metal lever, durable metal construction, lead free brass body, ceramic cartridge, quick connect inlet, 8 in centers, max 1.8 gpm at 60 psi, pull-down dual sprayer supply lines and it's IAMPO and NSF certified.
| Color | Stainless Steel |
|---|---|
| Connection Size | 9/16-24in |
| Connection Type | UNEF |
| Deck Plate Size | 10.13 L x 2.44 W x 0.5 Hin |
| Deck Thickness | 0.06 to 1.63in |
| Dimensions | 13.19 in L x 15.88 in W x 11.25 in H |
| Faucet Centers | 8in |
| Finish | Stainless Steel |
| Flow Rate | 1.8gpm |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Supply Lines |
| Material | Brass/Plastic/Zinc |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Faucet Handles | 1 |
| Number of Faucet Holes | 1 3 |
| Pressure Rating | 60psi |
| Spout Height | 8.19in |
| Spout Reach | 9.13in |
| Spout Type | Pull-Down |
| Suitable for | Kitchen |
| Download PDF File |
| Brand | Boston Harbor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.3200 |
| UPC | 045734638259 |
| MPN | FP4A0000NP |

Log In