We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor TQ-F4510042CP Lavatory Faucet, 1.2 gpm, 1-Faucet Handle, 3-Faucet Hole, Metal/Plastic, Chrome Plated
SKU
ORG2071470
$51.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Chrome finish
- 3 in Centers
- 3-Hole installation
Category: Lavatory Faucets
The Boston Harbor lavatory faucet with plastic pop-up is constructed from durable metal with chrome finish. It has a metal lever handle, hybrid waterway, stainless steel ball valve, 1/2-14 NPSM inlet, 4 in centers, IAMPO and NSF certified and max 1.2 gpm at 60 psi.
| Color | Chrome |
|---|---|
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 6 x 6.31 x 5.81in |
| Faucet Centers | 4in |
| Finish | Chrome Plated |
| Flow Rate | 1.2gpm |
| Handle Type | Lever |
| Includes | Plastic Pop-Up Drain Assembly |
| Material | Metal/Plastic |
| Number of Faucet Handles | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Pressure Rating | 60psi |
| Spout Height | 2.19in |
| Spout Reach | 4.44in |
| Spout Type | Low Arc |
| Suitable for | Standard Lavatory Sink |
| Brand | Boston Harbor |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6100 |
| UPC | 045734638099 |
| MPN | TQ-F4510042CP |

Log In