We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Boston Harbor Shower Arm, 6 In, Stainless Steel, Chrome
SKU
ORG7240815
$24.94 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Chrome finish
- Made of durable stainless steel material
- 6 in Extended lengths
- The shower arm comes with a flange
- Easy to install
Category: Shower Head Parts
This elegant and premium chrome finish shower arm, resists corrosion and abrasion, easy for daily clean and maintain, best matches with other fittings in your bathroom. It's made of durable premium quality stainless steel, it is tarnish and corrosion resistant, therefore, there will be no need to worry about scratches, chips, and rust. This 6 in L of high-quality stainless steel gives you peace of mind when showering and the sleek chrome finish makes the fixture beautiful to look at as well as easy to clean.
| Color | Chrome |
|---|---|
| Connection Size | 1/2-14 |
| Connection Type | Threaded |
| Height | 19.25in |
| Includes | Matching Flange |
| Length | 2.25in |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | 45deg |
| Suitable for | Extending Wall Mount Shower Head |
| Width | 6in |
| UPC | 045734945975 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| MPN | A558215CP-OBF1 |
| Brand | Boston Harbor |

Log In