We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source A-Z Clear Plastic Tab Index Dividers
SKU
BSN01806
$7.92 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Coated plastic tabs for durability
- Printed A to Z on both sides for efficient organizing
- Reinforced binding edge for better wear
- Punched for standard, 3-ring binders
Category: Index Dividers
Indexes feature clear-coated tabs are durable and clearly visible on both sides. Plastic tabs extend 3/8". Heavy-duty paper is reinforced at binding edge. Dividers feature three 9/32" punched holes and buff-colored paper. Lettered tabs range from A to Z.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | Malaysia |
| Divider Color | Buff |
| Divider Length | 11" |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Double-sided |
| Features | Durable |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Punched |
| Features | Reinforced Edges |
| Manufacturer Part Number | 01806 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 25 / Set |
| Printed Title Type | Character |
| Product Name | A-Z Clear Plastic Tab Index Dividers |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Buff |
| Tab Material | Plastic |
| Tab Style | Printed |
| Tab Title | A-Z |
| Tabs per Set | 25 |
| UNSPSC | 44122010 |
| Weight (lbs) | 0.3100 |
|---|---|
| Brand | Business Source |
| UPC | 035255018067 |
| MPN | 01806 |



Log In