We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Preprinted 1-31 Tab Index Dividers
SKU
BSN01808
$8.66 /SET
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Coated plastic tabs for durability
- Printed 1 to 31 on both sides for efficient organizing
- Reinforced binding edge for better wear
- Punched for standard, 3-ring binders
Category: Index Dividers
Use this set of 31 paper index dividers with durable, clear-coated tabs numbered 1 to 31 to organize your flies or add professional appearance to your project. Dividers are made of heavy-duty, buff-colored paper that is reinforced at binding edge and punched with three 9/32" holes to fit in standard, letter-size, three-ring binders. Tabs extend 3/8" and are clearly visible on both sides.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Country of Origin | Malaysia |
| Divider Color | Buff |
| Divider Length | 11" |
| Divider Material | Buff Paper |
| Divider Size | 11" x 8.5" |
| Divider Width | 8.5" |
| Features | Durable |
| Features | Heavy Duty |
| Features | Punched |
| Features | Reinforced Edges |
| Manufacturer Part Number | 01808 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Packaged Quantity | 31 / Set |
| Printed Title Type | Digit |
| Product Name | Preprinted 1-31 Tab Index Dividers |
| Product Type | Index Divider |
| Recycled | No |
| Sheet Standard | Letter |
| Tab Color | Buff |
| Tab Material | Plastic |
| Tab Style | Printed |
| Tab Title | 1-31 |
| Tabs per Set | 31 |
| UNSPSC | 44122010 |
| Brand | Business Source |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4000 |
| UPC | 035255018081 |
| MPN | 01808 |



Log In