We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Landscape Plastic Clipboard
SKU
BSN49266
$7.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Durable construction withstands elements for safe indoor or outdoor use
- 1/2" clip is riveted to board for long-lasting use
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Perfect for use at home, office, school and more
Category: Clipboards
Landscape clipboard features a durable, plastic construction to provide a sturdy surface to write on whether you're working indoors or out. 1/2" clip is riveted to the clipboard to provide years of use. Smooth writing surface helps keep your handwriting neat and legible. Clipboard is perfect for everyday use at home, office, school and more.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Board Material | Plastic |
| Brand Name | Business Source |
| Clip Size | 0.50" |
| Clipboard Length | 11" |
| Clipboard Width | 8 1/2" |
| Country of Origin | China |
| Features | Smooth Writing |
| Height | 0.1" |
| Length | 12.2" |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Manufacturer Part Number | 49266 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Silver |
| Product Name | Landscape Plastic Clipboard |
| Product Type | Clipboard |
| Recycled | No |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| Width | 9.3" |
| UNSPSC | 44122012 |
| UPC | 035255492669 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6400 |
| MPN | 49266 |
| Brand | Business Source |










Log In