We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Medium Duty Storage Box
SKU
BSN26746
$90.65 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Quick setup assembly
- Medium-duty construction
- String-and-button closure to secure contents
- High percentage of recycled content
- Stacking strength: 510 lb.
Category: File Storage Boxes
Storage box features sturdy corrugated construction for strength and value. String-and-button closure securely stores your letter-size files or other box contents. Quick setup means faster assembly. Medium-duty construction offers a stacking strength of 510 lb. Storage box is made with a high percentage of post-consumer recycled content.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Case Style | Box |
| Compartment Depth | 24" |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 12" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24.1" |
| Features | Corrugated |
| Features | Sturdy |
| Height | 10.8" |
| Manufacturer Part Number | 26746 |
| Manufacturer | Business Source |
| Media Size Supported | Letter |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | Medium Duty Letter Size Storage Box |
| Product Type | Storage Case |
| Recycled | Yes |
| Stackable | Yes |
| Width | 12.3" |
| UNSPSC | 44111515 |
| UPC | 50035255267460 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 19.8000 |
| MPN | 26746 |
| Brand | Business Source |






Log In