We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Medium Duty Storage Box
SKU
BSN26747
$97.54 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Quick setup assembly
- Medium-duty construction
- String-and-button closure to secure contents
- High percentage of recycled content
- Stacking strength: 580 lb.
Category: File Storage Boxes
Storage box features sturdy corrugated construction for strength and value. String-and-button closure securely stores your legal-size files or other box contents. Quick setup means faster assembly. Medium-duty construction offers a stacking strength of 580 lb. Storage box is made with a high percentage of post-consumer recycled content.
| Brand Name | Business Source |
|---|---|
| Case Style | Box |
| Compartment Depth | 24" |
| Compartment Height | 10" |
| Compartment Width | 15" |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 24.1" |
| Features | Corrugated |
| Features | Sturdy |
| Height | 10.8" |
| Manufacturer Part Number | 26747 |
| Manufacturer | Business Source |
| Media Size Supported | Legal |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Color | White |
| Product Name | Medium Duty Legal Size Storage Box |
| Product Type | Storage Case |
| Recycled | Yes |
| Stackable | Yes |
| Width | 15.3" |
| UNSPSC | 44111515 |
| UPC | 50035255267477 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 25.8000 |
| MPN | 26747 |
| Brand | Business Source |





Log In