We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Nonskid Paper Clips
SKU
BSN65365
$8.11 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Electrogalvanized steel resists rust and corrosion for long-term use
- Ridged, nonskid finish resists slipping for secure attachment
- Sturdy wire construction resists bending to maintain proper hold
- Perfect for home, office and school use
Category: Paper Clips
Paper clips feature an elliptical shape that allows the lighter gauge wire to hold papers together as effectively as most heavier-gauge wire paper clips. They are made of electrogalvanized steel wire. Paper clips are coated to resist rust and corrosion.
| Assembly Required | No |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Country of Origin | United States |
| Length | 1.8" |
| Manufacturer Part Number | 65365 |
| Manufacturer | Business Source |
| Packaged Quantity | 1000 / Pack |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Product Name | Non-Skid Paper Clips |
| Product Type | Paper Clip |
| Recycled | No |
| Size Number | No. 1 |
| Size Standard | Regular |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Width | 0.5" |
| UNSPSC | 44122104 |
| UPC | 30035255653658 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.0000 |
| MPN | 65365 |
| Brand | Business Source |

Log In