We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bus. Source Wirebound Memo Books
SKU
BSN90651
$22.88 /DOZEN
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rigid chipboard cover provides sturdy writing surface
- Top wire binding allows pages to flip completely over for convenient use
- Ruled pages keep your writing neatly organized for legible use
- Compact size fits easily in most places to stay with you all day long
Category: Spiral Notebooks
Wirebound Memo Book features a rigid chipboard cover, wire binding at the top, and white paper with narrow, faint blue 1/4" ruling. Book contains 50 sheets.
| Binding Type | Wire Bound |
|---|---|
| Brand Name | Business Source |
| Country of Origin | United States |
| Cover Material | Chipboard |
| Environmental Certification | SFI |
| Features | Hard Cover |
| Features | Rigid |
| Manufacturer Part Number | 90651 |
| Manufacturer | Business Source |
| Number of Sheets | 50 |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Name | Wirebound Memo Books |
| Product Type | Memo Form Book |
| Recycled | No |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size Horizontal | 5" |
| Sheet Size Vertical | 3" |
| Sheet Size | 5" Width x 3" Length |
| Weight (Approximate) | 13.92 oz |
| UNSPSC | 14111810 |
| UPC | 30035255906518 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8700 |
| MPN | 90651 |
| Brand | Business Source |

Log In