We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bushnell PowerView 2 Manual Standard Binoculars 16x32 mm
SKU
EME8058197
by Bushnell
$49.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Category: Binoculars
| Binocular Type | Standard |
|---|---|
| Brand Name | Bushnell |
| Casing Color | Black |
| Casing Material | Aluminum |
| Close Focus | 5.49m |
| Exit Pupil | 1.8mm |
| Eye Relief | .472in |
| Eyecups | Fold-Down |
| Focus Type | Manual |
| Lead Free Glass | Yes |
| Length | 5.51 |
| Lens Coating | Multi-Coated |
| Magnification | 16x32 |
| Packaging Type | Boxed |
| Prism Glass | BaK-7 |
| Prism Type | Roof |
| Product Type | Binoculars |
| Sub Brand | PowerView 2 |
| Weight | 310g |
| Download PDF File |
| UPC | 029757005960 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.1200 |
| MPN | PWV1632 |
| Brand | Bushnell |

Log In