We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bussman BP/AGC-1-RP Fast-Acting Fuse, 1 A, 250 V, 10 kA at 125 VAC, 35 A at 250 VAC IR, G
SKU
ORG6194229
$15.87 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Original electronic fast acting fuse. 1/4 in x 1-1/4 in glass tube with nickel-plated brass endcaps. 250 V maximum. UL Listed, CSA certification.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Fuses & Breakers, Fuses-Specialty
Original electronic fast acting fuse. 1/4 in x 1-1/4 in glass tube with nickel-plated brass endcaps. 250 V maximum. UL Listed, CSA certification.
| Body Material | Glass |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 1A |
| Diameter | 1/4in |
| Element Type | Single |
| Fuse Group | G |
| Fuse Type | Electronic Fast Acting |
| Interrupt Rating | 35 A 10 kA |
| Length | 1-1/4in |
| Rejection/Non-Rejection | Non-Rejection |
| Resistance | 0.19Ohm |
| Terminal Type | Ferrule |
| Voltage Rating | 250V |
| Brand | Eaton Bussmann |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0200 |
| UPC | 051712175166 |
| MPN | BP/AGC-1-RP |

Log In