We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bussman BP/FRN-R-20 Time-Delay Fuse, 20 A, 250 VAC, 125 VDC, 20 kA VDC, 200 kA VAC IR, H
SKU
ORG6194831
$26.68 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Provides motor overload, ground fault and short-circuit protection. Helps protect motors against burnout from overloads and single phasing on three phase systems. Will hold an overload which is five times greater than the ampere rating of the fuse for a minimum of ten seconds. 250 V maximum. UL listed, CSA Certified.
Provides motor overload, ground fault and short-circuit protection. Helps protect motors against burnout from overloads and single phasing on three phase systems. Will hold an overload which is five times greater than the ampere rating of the fuse for a minimum of ten seconds. 250 V maximum. UL listed, CSA Certified.
| Body Material | Fiberglass |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Diameter | 9/16in |
| Element Type | Dual |
| Fuse Group | H |
| Fuse Type | Low Voltage Time Delay |
| Indicator Type | Non-Indicating |
| Interrupt Rating | 20 200kA |
| Length | 2in |
| Rejection/Non-Rejection | Rejection |
| Terminal Type | Holder |
| Voltage Rating | 250 VAC 125 VDC |
| Weight (lbs) | 0.1200 |
|---|---|
| Brand | Eaton Bussmann |
| UPC | 051712112024 |
| MPN | BP/FRNR-20 |

Log In