We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bussman FNM-15 Cartridge, Supplemental Time-Delay Fuse, 15 A, 250 V, 10 kA IR
SKU
ORG8936023
by Bussman
$22.74 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 7 left
- Color-coded green for 250 VAC maximum voltage rating
Bussmann Time Delay Fuse, Cartridge, Supplemental, 250 V, 15 A, 10 kA Interrupt, Element Type: Dual, Non-Indicating Indicator, Rejection, Ferrule, Holder Terminal, Melamine Body, Green, 13/32 in Diameter, 1-1/2 in Length.
| Body Material | Melamine |
|---|---|
| Color | Green |
| Current Rating | 15 A |
| Diameter | 13/32 in |
| Element Type | Dual |
| Indicator Type | Non-Indicating |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Length | 1-1/2 in |
| Rejection/Non-Rejection | Rejection |
| Terminal Type | Ferrule Holder |
| Type | Cartridge Supplemental |
| Voltage Rating | 250 V |
| Brand | Bussman |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0200 |
| UPC | 051712521505 |
| MPN | FNM-15 |

Log In