We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bussman FNQ-30 Supplemental Time-Delay Fuse, 30 A, 500 V, 10 kA IR
SKU
ORG8936080
by Bussman
$46.30 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Color-coded for 500 VAC maximum voltage rating
- For motor control transformers and circuits with in-rush currents
Bussmann Time Delay Fuse, Supplemental, 500 V, 30 A, 10 kA Interrupt, Element Type: Dual, Non-Indicating Indicator, Rejection, Ferrule, Holder Terminal, Fiberglass Body, Orange, 13/32 in Diameter, 1-1/2 in Length.
| Body Material | Fiberglass |
|---|---|
| Color | Orange |
| Current Rating | 30 A |
| Diameter | 13/32 in |
| Element Type | Dual |
| Indicator Type | Non-Indicating |
| Interrupt Rating | 10 kA |
| Length | 1-1/2 in |
| Rejection/Non-Rejection | Rejection |
| Terminal Type | Ferrule Holder |
| Type | Supplemental |
| Voltage Rating | 500 V |
| Weight (lbs) | 0.0200 |
|---|---|
| Brand | Bussman |
| UPC | 051712786768 |
| MPN | FNQ30 |

Log In