We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bussman KTK-30 Cartridge, Supplemental Fast-Acting Fuse, 30 A, 600 V, 100 kA IR
SKU
ORG7765951
by Bussman
$33.81 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Color-coded black for 600 VAC voltage rating
- Fast-acting for resistive loads
- For control circuits, lighting circuit protection and meter circuits
Midget fuses are 13/32 in x 1-1/2 in cartridge fuses in a wide variety of volt and amp ratings to provide supplemental protection to industrial, commercial, agricultural, heating, ventilating and air conditioning equipment. Small size midget fuses often protect control circuit wiring, motor control transformers or small motors. The National Electrical Code (NEC ) now requires more protection of these components creating an increased replacement demand for these fuses.
| Body Material | Melamine |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 30A |
| Diameter | 13/32in |
| Element Type | Single |
| Indicator Type | Non-Indicating |
| Interrupt Rating | 100kA |
| Length | 1-1/2in |
| Rejection/Non-Rejection | Rejection |
| Terminal Type | Ferrule Holder |
| Type | Cartridge Supplemental |
| Voltage Rating | 600V |
| Weight (lbs) | 0.0200 |
|---|---|
| Brand | Bussman |
| UPC | 051712420303 |
| MPN | KTK30 |

Log In