We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bussman NON-70 Fast-Acting Fuse, 70 A, 250 VAC, 125 VDC, 10 kA at 250 VAC, 50 kA at 125 VDC IR, H
SKU
ORG9427642
by Bussman
$26.91 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Bussman Fast-Acting Fuse, 250 VAC, 125 VDC, 70 A, 10 kA at 250 VAC, 50 kA at 125 VDC IR, Non-Current Limiting Fuse, H, Element Type: Single, Indicator Type: Non Indicating, Melamine, 1-1/16 in Dia, 5-7/8 in L
Bussmann Fuse, 250 VAC, 125 VDC, 70 A, 10, 50 kA Interrupt, Fast Acting, Non-Current Limiting Fuse, H, Element Type: Single, Non-Indicating Indicator, Melamine Body, 1-1/16 in Diameter, 5-7/8 in Length.
| Body Material | Melamine |
|---|---|
| Current Rating | 70 A |
| Diameter | 1-1/16 in |
| Element Type | Single |
| Fuse Group | H |
| Fuse Type | Fast Acting Non-Current Limiting |
| Indicator Type | Non-Indicating |
| Interrupt Rating | 10 50 kA |
| Length | 5-7/8 in |
| Voltage Rating | 250 VAC 125 VDC |
| UPC | 051712101653 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3700 |
| MPN | NON-70 |
| Brand | Bussman |

Log In