We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
BWF RC-1V Lampholder Cover, 4-1/2 in L, 2-7/8 in W, Rectangular, Metal, Gray, Powder-Coated
SKU
ORG1719525
by BWF
$15.05 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For bug zappers, holiday lighting, low voltage lighting
BWF Lampholder Cover, Rectangular Shape, 1/2 in Diameter Hole, Metal, Powder-Coated, Gray, 4-1/2 in Length, 2-7/8 in Width, 3R NEMA Rating, Flush Mounting, Suitable for: 1-1/2 in Outlet Box, Includes: Gasket and Screws.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 8.25 in |
| Hole Diameter | 1/2 in |
| Includes | Gasket and Screws |
| Length | 4-1/2 in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Flush |
| Nema Rating | 3R |
| Shape | Rectangular |
| Suitable for | 1-1/2 in Outlet Box |
| Width | 2-7/8 in |
| Brand | BWF |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1500 |
| UPC | 087115280367 |
| MPN | RC-1V |

Log In