We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
(CA/36) 6100 CLR 48MMX100M IPG HOT MLT CTN SEAL
SKU
ORS761F402005
$123.75 /CASE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- A general purpose BOPP (biaxially-oriented polypropylene) carton sealing tape for light to medium weight box sealing, package repair and bundling applications
- Intertapes Hot Melt adhesive offers superior adhesion properties, holding force and tensile strength
- This hot melt carton sealing tape is available in hand and machine length rolls
Category: Tapes
A general purpose BOPP (biaxially-oriented polypropylene) carton sealing tape for light to medium weight box sealing, package repair and bundling applications. Intertape’s Hot Melt adhesive offers superior adhesion properties, holding force and tensile strength. This hot melt carton sealing tape is available in hand and machine length rolls.
| Adhesion to Steel | 32 oz/in |
|---|---|
| Color | Clear |
| Elongation [Nom] | 80% |
| Height [Nom] | 0.969 in |
| Length [Nom] | 100 m |
| Material | Hot Melt |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 25 lb/in |
| Thickness [Nom] | 1.6 mil |
| Width [Nom] | 48 mm |
| Wt. | 15.67 lb |
| Brand | Intertape Polymer Group |
|---|---|
| Weight (lbs) | 15.3000 |
| UPC | 773949310010 |
| MPN | F4020-05 |


Log In