We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
(CA/4) 20.3MI HW STR FLEX 18"X1500' STRETCH FILM
SKU
ORS761HR203180000
$136.48 /CASE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Aggressive cling ensures that there will be no unsightly tails and that your load will stay together
- Excellent load retention lets you wrap your load with less film and feel confident that your product arrives safely
- Superior elongation provides you with lower cost
- Traditional sizes of 12 inch, 15 inch, and 18 inch are preferred by many of our existing customers
- With excellent puncture resistance, StretchFlex HWll can wrap even your most irregularly shaped loads
Category: Material Handling Products
Aggressive cling ensures that there will be no unsightly tails and that your load will stay together. Excellent load retention lets you wrap your load with less film and feel confident that your product arrives safely. Superior elongation provides you with lower cost. Traditional sizes of 12 inch, 15 inch, and 18 inch are preferred by many of our existing customers. With excellent puncture resistance, StretchFlex® HWll can wrap even your most irregularly shaped loads.
| Color | Clear |
|---|---|
| Height [Nom] | 1.568 in |
| Length [Nom] | 0.964 in; 1 |
| 500 ft | |
| Thickness Size | 20.3 Micron |
| Width [Nom] | 0.964 in; 18 in |
| Wt. | 34.56 lb |
| UPC | 773949100840 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 37.5000 |
| MPN | HR2031800-00 |
| Brand | Intertape Polymer Group |



Log In