We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cable Lug, 3/0-4/0 Cap., L-3040
SKU
ORS38007030
by Lenco
$22.37 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made from copper tubing.
- Extra long barrels for easy soldering or attaching by the swedg-on process.
- Stud holes made especially for welding machines with plenty of clearance.
- Flared ends make it easy to insert the cable in the lug.
Category: Welding Components & Consumables
Made from copper tubing. Extra long barrels for easy soldering or attaching by the swedg-on process. Stud holes made especially for welding machines with plenty of clearance. Flared ends make it easy to insert the cable in the lug.
| Barrel I.D. | 0.62 in |
|---|---|
| Cable Cap. [Max] | 4/0 |
| Cable Cap. [Min] | 3/0 |
| Hole Size [Nom] | 17/32 in |
| Material | Copper |
| Type | Lug |
| Wt. | 0.14 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 23270000 |
| Manufacturer | Lenco |
| UPC | 784137070302 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 07030 |
| Brand | Lenco |

Log In