We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cable-Slicer Knives, 6 1/4 in, Steel Blade, Black
SKU
ORS40944200
by Klein Tools
$45.53 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Coping-type blade.
- Full sized, heavy-duty handle.
- Short blade.
Category: Utility Knives & Sets
Coping-type blade. Full sized, heavy-duty handle. Short blade.
| Blade Length [Nom] | 1 3/4 in |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Blade Shape | Straight-Edged |
| Blade Style | Coping-Blade |
| Blade Tip Shape | 90° |
| Color | Black |
| Handle Length [Nom] | 4.5 in |
| Handle Type | Plastic-Dipped |
| Height [Nom] | 0.8 in |
| No. of Blades | 1 |
| Overall Length [Nom] | 6 1/4 in |
| Type | Cable-Slicer |
| Width [Nom] | 1.8 in |
| Wt. | 0.2 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27111503 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Weight (lbs) | 0.2000 |
|---|---|
| Brand | Klein Tools |
| UPC | 092644441905 |
| MPN | 44200 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |

Log In