We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cable Tidy Tube, 1" Diameter x 43" Long, Black
SKU
DLNCTT1125B
by D-Line
$8.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Gather clusters of cords.
- Pre-split seam for easy use.
- Soft material for easy handling.
- 43" length satisfies desk-to-floor drops.
- Insert or remove cords by hand; no tools required.
- Can be used behind desks and screens.
Categories: Tools & Garage, Electrical, Cord Management
Organize clusters of cords dropping behind desks in neat and flexible tubes. The split seam makes cords easy to insert or remove manually without the use of tools. Cable Management Type: Cord Concealer; Color(s): Black; Color Family: Black; Diameter: 1".
| Cable Management Type | Cord Concealer |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Compliance Standards | EN 60695-2-10:2001 |
| Depth | 1" |
| Diameter | 1" |
| Global Product Type | Cord & Cable Wraps |
| Length | 43" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 43" |
| UPC | 818165011485 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| MPN | CTT1125B |
| Brand | D-Line |

Log In