We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DCS573B Brushless Circular Saw with Flexvolt Advantage, Tool Only, 20 V, 7-1/4 in Dia Blade
SKU
ORG3889052
by DeWalt
$304.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Up to 77% more power when paired with FLEXVOLT® batteries
- Faster cutting - powerful brushless motor delivers 5500 rpm for faster cutting
- Maximum depth of cut of 2-9/16 in at a 90 deg
- Maximum depth of cut of 2 in at a 45 deg
- Electric brake stops the blade after the trigger is released
- Increased visibility - bright LED increases visibility and cut accuracy
- Easy storage - integrated rafter hook for quick and easy storage
- Tool connect chip ready - chip pocket accepts tool connect chip DCE042 and connects with tool connect site manager app for easy asset management on the jobsite (DCE042 sold separately)
- Compatible with all DeWALT® 20 V MAX* and FLEXVOLT® batteries
- Minimizes dust - dust port allows connection to a dust extractor to minimize dust during cutting (DWE575DC dust port sold separately)
Category: Power Saws
Get more power with the DeWALT 20 V MAX* brushless tools with FLEXVOLT Advantage tool technology. The 7-1/4 in circular saw has up to 77% more power when paired with a DCB606 FLEXVOLT battery vs a DCB205 20 V MAX* battery. Battery and charger sold separately.
| Bevel Capacity | 0 to 57deg |
|---|---|
| Blade Diameter | 7-1/4in |
| Cutting Angle | 90deg |
| Cutting Capacity | 2-9/16in |
| Cutting Depth | 2 in at 45 deg |
| Includes | (1) DCS573 20 V MAX 7-1/4 in Brushless Cordless Circular Saw with FLEXVOLT ADVANTAGE (1) DWA171424 Saw Blade and (1) Blade Change Wrench |
| Speed Rating | 5500rpm |
| Tool Only/Battery Included | Tool Only |
| Voltage Rating | 20V |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 10.1500 |
| UPC | 885911683234 |
| MPN | DCS573B |

Log In