We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1316 Jobber Bit Drill Bit, Parabolic Flute, 2-3/4 in L Flute, Straight Shank, 1-1/4 in L Shank
SKU
ORG6446553
by DeWalt
$20.33 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Extra hard titanium coating for maximum life
- Industrial grade steel
- Ideal for drilling in light gauge metals
Category: Driving Bits
Coated in heavy-duty titanium for long life and equipped with a 135 deg speed tip that helps to reduce walking, DeWALT titanium drill bits are ideal for drilling light-gauge metals. A parabolic flute design improves chip ejection while drilling.
| Applicable Materials | Plastic |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 1/4in |
| Finish | Titanium-Coated |
| Flute Length | 2-3/4in |
| Flute Type | Parabolic |
| Grade | Industrial M7 |
| Material | Steel |
| Overall Length | 4in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Split |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Length | 1-1/4in |
| Shank Type | Straight |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| UPC | 028874017535 |
| MPN | DW1316 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In