We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1585 Spade Bit Drill Bit, 4-3/4 in L Flute, Hex Shank, 1/4 in Dia Shank
SKU
ORG6543128
by DeWalt
$22.31 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Precision ground spade bit points drill clean holes in applications such as wood or composition board. Heavy-duty hex shank prevents slipping and fits all 1/4 in quick change systems, hole for bit storage and wire pulling.
Category: Drill Bit Sets
Precision ground spade bit points drill clean holes in applications such as wood or composition board. Heavy-duty hex shank prevents slipping and fits all 1/4 in quick change systems, hole for bit storage and wire pulling.
| Applicable Materials | Ferrous/Non-Ferrous Metal |
|---|---|
| Diameter | 1-3/8in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 4-3/4in |
| Material | Carbon Steel |
| Overall Length | 6in |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | Drill |
| Download PDF File |
| UPC | 028877475707 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| MPN | DW1585 |
| Brand | DeWalt |

Log In